![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjnsKjJwT_Ds1vM4_DibAAdiEpZKbL9a2QJzDQxel6al_c8OLIWmHYmQxksYZSGv6KWvLaO0cOURHjPqaTV5BrJzs5yJ6dvOvag2J20-WsBhtsphYYhisgzG1uUHsvkmK9yRbqlDwxqsnQ/s320/%25CE%2591%25CE%25BD%25CE%25B8%25CE%25B9%25CE%25BC%25CE%25BF%25CF%2582+81+%25CE%2594%25CE%2595%25CE%2598++10-9-2016.jpg)
Η προσφώνηση ήταν μόνο για την "Υφυπουργό Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης"...
Η ίδια πάλι η Υφυπουργός στην δική της ομιλία, μίλησε για την "Μακεδονία μας" και χρησιμοποίησε το ακρωνύμιο "Υ.Μ.Α.Θ."...
ΥΠΑΡΧΕΙ Η΄ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΜΑΘ;
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhZwUiiprjRa-SZLGFm8oOzgTNucnoo3RQCVeS_jdfvwLaeFLRUgfqdl02b4VZJMvF6UTj990OP_VRKtbHQBSxH6z_EAbeYwO736WdS-oZsnFBURDJYIP0OVbdbQuvDH9-j4QPVZbwXYkY/s320/%25CE%25A4%25CF%2583%25CE%25B9%25CF%2580%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2582+81+%25CE%2594%25CE%2595%25CE%2598++10-9-2016++%25CE%25B2.jpg)
Τελικά τι συμβαίνει; Υπάρχει (έστω) Υφυπουργείο "Μακεδονίας Θράκης" (ΥΜΑΘ) ή έχει καταργηθεί οριστικά από την Συγκυβέρνηση Τσίπρα - Καμμένου;
Η απάντηση είναι "ΟΧΙ"! ΥΜΑΘ δεν υπάρχει! Η κυρία Κόλλια Τσαρουχά, δεν είναι ΥΜΑΘ, αλλά "Υφυπουργός Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης" (ΥΕΔΑ), απλώς "αρμόδια για θέματα Μακεδονίας - Θράκης"...
Είναι δηλαδή "Θεματάρχης"...
Γι΄ αυτό και στην προσφώνηση της Υφυπουργού στην 81η ΔΕΘ, δεν ακούστηκε έστω και αυτό το τόσο συνωμοτικά αποδυναμωμένο, απαξιωμένο, χαντακωμένο και απλώς επεξηγηματικό "αρμόδια για θέματα Μακεδονίας - Θράκης"...
Τυχαίο; Όχι βέβαια, γιατί το Όνομα του καταργημένου Υπουργείου τέως ΥΜΑΘ, παίζει μεγάλο ρόλο στα εθνικά θέματα και στην διεθνή νομική κατοχύρωση της μοναδικότητας και ελληνικότητας του ονόματος της Μακεδονίας!
Γι΄ αυτό και το τέως ΥΜΑΘ το είχε καταργήσει ο Γιωργάκης που συναντιόνταν κάθε τόσο με τον Γκρούεφσκι, ενώ το επανέφερε προς τιμή του ο Αντώνης Σαμαράς σαν Πρωθυπουργός, για να το καταργήσει και πάλι και να το ευτελίσει τελικά ονομαστικώς η Συγκυβέρνηση Τσίπρα - Καμμένου, που προχωρά κιόλας σε προσβλητικά για τον Μακεδονικό ιδίως Ελληνισμό ΜΟΕ με το κρατίδιο τον Πλαστογράφων...
ΥΜΑΘ δεν υπάρχει! Είναι παραμύθι και ψευδαίσθηση για να μην καταλάβει ο κόσμος και οι κοιμώμενοι ψηφοφόροι τι έχει συμβεί και τι ετοιμάζεται...
Αυτός είναι και ο λόγος που η παλαιά επιγραφή έχει μείνει στην πρόσοψη του κτιρίου... Διά την πλάνη των αφελών ψηφοφόρων...
Οι Σκοπιανοί μπορούν να χαίρονται και να γελούν πλέον μαζί, για την κατάντια μας...
ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ
0 comments:
Δημοσίευση σχολίου